بثورات پوستی ناحیه پوشک

نوشته شده توسط دکترعطایی :فلوشیپ فوق تخصصی نوزادان . ارسال در خواندنی ها

آیا می خواهید کودک شما دچار بثورات پوستی پوشک نشه؟ همیشه پیشگیری بهتر از درمان هست

پیشنهادات خود را برای پیشگیری از بروز این بثورات پوستی تقدیم شما می کنم که به نظر بنده تا 90 درصد از بروز این عوارض پوستی جلوگیری می کند.

 1. وقت تعویض پوشک بمدت 15 دقیقه تامل بفرمائید و بگذارید نواحی پوشک در معرض هوا قرار بگیرد و مرتب پوشک را تعویض کنید تا بیش از حد مرطوب نباشد
 2. در زمان مصرف انتی بیوتیک توسط خودتون در صورتی که شیر می دهید و همچنین مصرف انتی بیوتیک توسط کودک و یا شروع غذای کمکی و شروع اسهال کودک همزمان از مرطوب کننده های مناسب مانند کالامین یا کالاندولا و یا روغن درخت چای که خاصیت آنتی باکتریال و آنتی سپتیک دارند یا وازلین استفاده کنید و اخر شب هم از پماد کرم محافظ پای بچه استفاده کنید.
 3. استفاده از اسپری تیکسوزین : Tixozin Zinc Oxid Spray ساخت بلژیک است که با ایجاد لایه ای محافظ به طور موثرتری پوست را در برابر ساییدگی در محل پوشک حفاظت می کند و بعلت اینکه حاوی زینک اکساید است از بروز ادرار سوختگی خودداری می کند .
 4. پن درماتولوژیک کودکان مدیپن که بسیار مناسب برای پیشگیری و درمان التهاب ناحیه پوشک اطفال هست (حاوی ویتامین E و حاوی زینک اکساید)
 5. عدم استفاده از پودر بچه بخاطر حساسیت زایی بالا و آسیب ریه برای کودک و سرطان زایی برای زنان
 6. عدم استفاده زیاد از پماد حاوی کورتون های قوی مانند بتامتازون و مگاکورت و یا تریامسینولون ان ان بخاطر نازک کردن پوست و تغییر رنگ پوست (بیشتر از 2 روز استفاده نشود)

diaper rash

و اما درمان:

اگر کودکتان دچار بثورات پوستی پوشک شد :

 1. استفاده از پماد زینک اکساید و باز کردن پوشک و در معرض هوا قرار دادن 15دقیقه بعد از هرباز تعویض و استفاده ازکهنه نخی بجای پوشک [پلاستیک]
 2. اگر مرحله اول هم جوابگو نبود پماد دکسپانتنول را با اکسید زینک مخلوط کرده و به قسمت های ملتهب بمالید
 3. چنانچه ضایعات تاولی روی باسن کودک دیده شده ،پمادموپیرسین به ترکیب قبلی اضافه کنید.
 4. در صورتی که بعلت عدم درمان مناسب تبدیل به عفونت قارچی شد (لکه های قرمز و کوچک و متعدد) از مخلوط پماد کلوتریمازول همراه با پماد هیدروکورتیزون بمدت 7 روز استفاده کنید .
 5. اگر تمام مراحل بالا جوابگو نبود به یک متخصص اطفال و یا متخصص پوست مراجعه کنید

البته توجه نمائید که عامل زمینه سازبثورات پوستی کودک رابایدازمیان ببرید، مثلا اگرشیرخوارازشیرمادرتغذیه می کند، برای مدتی دست کم یک هفته، مادرازمصرف شیرینی جات[همچون قند، شکر، آب میوه، نوشابه وامثالهم] اجتناب کند، واگرشیرخوارازشیرخشک تغذیه می شود ،برای یک هفته ازشیرفاقدلاکتوز[مثل شیر Al110] استفاده نمائید.

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.