بدزبانی کودک

نوشته شده توسط دکترعطایی :فلوشیپ فوق تخصصی نوزادان . ارسال در خواندنی ها

 

بدزبانی کودکان ازمشکلات بزرگ والدین است که ممکن است آنها را نگران کند.برای جلوگیری از بدزبانی کودک اولین کار این است که دلیل این بدزبانی را بدانید و از آن جلوگیری کنید.

چرا بچه ها بدزبان می شوند؟

بدزبانی و فحش دادن فقط از طریق آموزش و آشناشدن کودکان بااین موضوع ایجاد می شود. یعنی فرزند شما در موقعیت بدزبانی قرار گرفته و استفاده از لغات و کلمات زشت یا انواع و اقسام فحش ها را از زبان فرد دیگری آموخته است. موقعیت بدزبانی می تواند شامل یک سریال تلویزیونی باشد که مناسب پدر و مادر است نه کودک یا اینکه ممکن است درمحیط اجتماع (مهدکودک، مدرسه) و ... باشد. البته بدزبانی فقط شامل فحش دادن نبوده و مواردی مثل صدا زدن بزرگترها با اسم کوچک، تهدید کردن، طعنه زدن، گستاخی و فریاد زدن به جای آرام صحبت کردن را هم باید در گروه بدزبانی قرار داد.bad behavior child

چگونه رفتارکنیم: الگوی خوبی باشید

اگر دوست ندارید فرزندتان با فریاد حرف بزند خودتان هم نباید در برابر او و دیگران، چنین عمل کنید. به جای اینکه به فرزندتان یادآوری کنید که: «یادت رفت تشکر کنی»، خودتان الگوی این رفتار پسندیده برای بچه باشید. وقتی کار کوچکی برایتان انجام می دهد از او تشکر کنید یا اگر می خواهید دختر یا پسر کوچولو استفاده از" لطفا" را یاد بگیرد، خودتان آنقدر این کلمه را در صحبت با کودک و البته دیگران به کار ببرید تا ملکه ذهن او شود.

چگونه رفتارکنیم: درست حرف زدن را به او یاد بدهید

والدین کودکان بدزبان ، هرروزاین عبارت رابکارمی برند: «درست حرف بزن» . اما آیا آنها تا به حال به کودک شان نشان داده اند که دقیقا منظورشان از درست حرف زدن چیست؟ بنابراین اگر می خواهید کودک شما خوش زبان باشد، باید این مهارت را به او آموزش دهید. اگر دل تان نمی خواهد فرزندتان با صدای بلند با شما صحبت کند، باید به اونشان دهید که فریاد زدن به جای حرف زدن معمولی یک رفتار نادرست است و در خانه شما جایی ندارد.

چگونه رفتارکنیم: جلوی زبان تان را بگیرید

مربیان اصلی کودکان بدزبان ، پدر، مادر، اطرافیان و محیط (رادیو، تلویزیون ، سینما ،.ووو) هستند. کودک معمولا از افراد خانواده،دوستان وشبکه های اطلاع رسانی (حتی شامل کانال های اجتماعی) ، کلمات زشت یا حرف زدن بی ادبانه را یاد گرفته وتکرار می کند. انتظار نداشته باشید که وقتی موقع رانندگی و در حضور دختر و پسر کوچک تان، راننده های دیگر را احمق، آشغال و ... می خوانید، این کلمه را چند ساعت یا چند روز بعد از زبان او نشنوید.

چگونه رفتارکنیم :به کودک احترام بگذارید

بدزبانی نوعی بازی کسب توجه در کودکان است، پس بسیاراشتباه است که از کوره در بروید و واکنش نشان بدهید ، زیرااینگونه در بازی شریک شده و کودک را به هدفی که دارد می رسانید. اگر او داد می زند، شما با عصبانیت جوابش را ندهید و طوری با او رفتار کنید که انگار مهمان شماست. با احترام گذاشتن به کودکان، این رفتار را غیرمستقیم به آنها یاد می دهید.

چگونه رفتارکنیم :تنبیه ممنوع؟

تنبیه در اغلب موارد نمی تواند جلوی بدزبانی کودک را بگیرد و بهتر است فقط در مواردی لحاظ شود که رفتار کودک، هم برای خودش و هم دیگران خطرناک و آسیب زا باشد. تنبیه کردن در این مورد یا کودک راتحریک می کند یا ترس را به او یاد می دهد، نه احترام را.

چگونه رفتار کنیم :چشم تان را روی بدزبانی کودک ببندید

یکی از روش های توصیه شده برای مقابله با بدزبانی کودک این است که به طور کامل این حرکت را ندیده بگیرید؛ طوری که انگار اصلا آن حرف زشت را نشنیده اید. وقتی به بدزبانی فرزندتان پاسخ ندهید، به او نشان می دهید که نمی تواند با کلمات یا طرز بیانش شما را تحت تاثیر قرار دهد.

چگونه رفتار کنیم : اجازه بدهید در زمان مشخصی کلمه مورد نظرش را تکرار کند

شنیدن کلمه احمق ، بی شعور،و.... از زبان یک کودک، آزار دهنده است و می تواند باعث شود به خاطر روش تربیتی تان احساس گناه کرده و خودتان را سرزنش کنید که پدرو مادر خوبی نبوده اید، اما به شما (پدریا مادر) توصیه می کنیم که دربرخی مواقع به کودک خود اجازه دهید تا " این کلمه زشت " راتکرارکند.

وقتی فرزندتان کلمه ناپسندی را به زبان می آورد، به او بگویید که از این رفتارش متاسفید. سپس یک ساعت زنگ دار کوک کنید و از او بخواهید آنقدر آن کلمه را تکرار کند تا ساعت زنگ بزند؛ البته فراموش نکنید به او یادآوری کنید که بعد از زنگ ساعت اجازه به کار بردن آن را ندارد.           

چگونه رفتارکنیم: همیشه رفتارهای کودک خودرامدیریت کنید. هرگزتابع احساسات خودوهمچنین او نگردید.

 

 

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.