پیشگیری از بیماری های واگیردار شایع در سنین مدرسه

نوشته شده توسط دکترعطایی :فلوشیپ فوق تخصصی نوزادان . ارسال در عفونت ها وانگل ها

بيماري هاي عفوني واگيردار از قديمي ترين دشمنان سلامت بشر هستند. همه گيري هاي بزرگ ايجاد شده توسط برخي از آن ها (مانند وبا، طاعون و آنفلوآنزا) در قرن هاي گذشته خسارات سنگيني بر جامعه بشري نموده اند.

عليرغم پيشرفت هاي شگرف علم پزشكي در زمينه هاي پيشگيري و درمان بيماري هاي واگيردار، متاسفانه هنوز هم بيماري هاي عفوني با قابليت ايجاد اپيدمي به عنوان يك مشكل بهداشتي در سراسر جهان مطرح هستند. بروز مقاومت دارويي در عوامل بيماري زا و يا ناقلين آن ها، بازگشت مجدد برخي بيماري ها به مناطقي كه سال ها عاري از بيماري بوده اند (بيماري هاي بازپديد) و ظهور بيماري هاي جديد (بيماري هاي نوپديد)، ‌همه از دلايل لزوم توجه همه بخش هاي درگير سلامت به اين بيماري ها هستند. نقش بازپديدي و بروز عوامل موثر، تحت عنوان رخدادهاي بهداشتي مي توانند به سرعت و انفجاري باعث ابتلاء ده ها- صدها و بعضاً هزارها نفر گردند. مانند بيماري ايبولا و كرونا ويروس كه در دنياي جديد مي توانند گروه هاي مختلف، بخصوص جمعيت آسيب پذير و دانش آموزي را تحت تاثير قرار دهند.infection control nursing agents of nosocomial infection

تعریف

آگاهی از علايم و نشانه های بیماری های شایع در مدرسه می تواند گام مثبتی در جهت تامین سلامتی دانش آموزان باشد. همچنين ارزيابي شرايط محيط بهداشت فردي دانش آموز، توجه به مداخلات پيشبينانه فراتر از پيشگيري، اجراي مراقبت سندرميك نقشي نوين و اساسي هستند كه لازم است به آن توجه ويژه گردد. بهورز، مدیر و معلم با آگاهی از چگونگی علايم و سندرم ها، با انجام اقدامات به موقع و موثر قادر خواهند بود با نشانه شناسي و درك مفاهيم نظام مراقبت سندرميك و با مداخلات پيشبينانه از بروز و پیشرفت بیماری در فرد و همه گیر شدن آن بیماری بین دیگر دانش آموزان جلوگیری کنند.

علايمی از قبیل رنگ و روی پریده یا برافروخته، چشم های قرمز، آبریزش از بینی، پلک های متورم و قرمز، بثورات جلدی، سرفه و عطسهٔ زیاد، خستگی بدون دلیل، سردرد، سرگیجه، تب، دل درد. هر علامت غیر عادی دیگر ممکن است مقدمهٔ یک بیماری باشد که باید آن را مورد توجه قرار داد. به ضميمه (علايم سندرميك) مراجعه نماييد. در صورت وجود هر يك از علايم سندرم ها بيمار بايد به مركز بهداشتي درماني ارجاع داده شود.)

از شایع ترین بیماری های واگیردار در سنین مدرسه می توان گلودرد چرکی، بیماری های انگلی دستگاه گوارش، بیماری های اسهالی، هپاتیت های ویروسی خصوصا هپاتیتA ، کچلی، سرماخوردگی، آنفلوانزا، ژیاردیا، سرخک و سرخجه، گال، شپش، عفونت های ادراری، اوریون و آبله مرغان را نام برد که در مورد هر یک از این بیماری ها در مبحث  بیماری های واگیر توضیحات لازم داده شده است. جهت آگاهی از مدت زمان جداسازی دانش آموزان بیمار، به جدول مراجعه نمایید.germfarm adobe

 

    نام بیماری

مدت ممنوعیت حضور

در مدرسه

                              علايم و نحوه انتقال

                           اقدامات پيشگیری کننده

آبله مرغان

(سندرم تب و بثورات جلدي حاد)

یک هفته تا 10 روز بعد از شروع بثورات که معمولاً با خشک شدن بثورات همراه است

علايم: شروع بيماري اغلب با تب خفيف، خستگي و بي اشتهايي به مدت يك تا دو روز، سپس بروز دانه هاي خارش دار سرخرنگ كه در عرض چند ساعت پر از مايع مي گردد. اين دانه ها به صورت تاول ظاهر می شوند دانه ها ابتدا در پشت بيمار و به دنبال آن به فاصله چند ساعت روي شكم و قفسه سينه و بعضاً صورت ظاهر مي شوند.

راه های انتقال: انتقال بوسيله تماس مستقيم با بثورات و يا از طريق ترشحات مجراي تنفسي بيماران صورت مي گيرد اين بيماري مي تواند از مادر به نوزاد منتقل شود. و یا به صورت غير مستقيم: بوسيله لوازمي كه به تازگي به ترشحات فرد بيمار آلوده شده

1-   گزارش موارد مشكوك بيماري به مركز بهداشتي درماني

2-   آموزش به اطرافيان بيمار در مورد ضد عفوني كردن وسايل و لوازم بيمار

3-   جداسازي بيمار در طول دوره واگيري در صورت امكان.

4-   آموزش به بيمار و اطرافيان وي در خصوص كوتاه كردن ناخن ها

5-   براي جلوگيري از اضافه شدن عفونت به تاول ها، حمام گرفتن روزانه ( با آب ولرم) توصيه مي شود.

6-   استفاده از صابون هاي گليسرينه بدون استفاده از ليف و كيسه. و استفاده از حوله مانند خشك كن (روي تاول ها كشيده نشود)

 

 

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.