پیازبرای کودک شما

نوشته شده توسط دکترعطایی :فلوشیپ فوق تخصصی نوزادان . ارسال در گیاه درمانی

 

پیاز از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک و دارای خواص بی شمار است.

پیاز سرشار از ویتامین C و ویتامین های A,B و املاح معدنی از قبیل گوگرد ، آهن ، آهک، فسفر ، پتاسیم ، سدیم ، ید ، سیلیس ، کلسیم ، اینولین ، فولات ،منگنز،مس ،فسفر، پتاسیم،صمغ و موم است و مصرف آن، خواص مفیدفراوانی برای همه ازجمله زنان باردار و جنین آن ها فراهم می نماید.onion

پیازهای قرمز و زرد از غنی ترین منابع ترکیبات شیمیایی کوورستین هستند. کوورستین از مواد ضداکسید کننده و ضدالتهاب و ضمنا آرام بخش و مسکن است . طبق بررسی ها، خوردن پیاز روی سیستم اعصاب مرکزی موش ها ، اثر گذارده و ایجاد خواب آلودگی میکند.

این گیاه همچنین حاوی ید است و در درمان گواتر تاثیر دارد. سیلیس موجود در پیاز نیز در نگهداری استخوان ها و رگ ها ضروری است.

این گیاه همچنین نقش موثری در سیستم گردش خون دارد به این ترتیب که به پایین آوردن فشار خون کمک میکند و به دلیل دارا بودن کوورستین با رادیکال های آزاد جنگیده و از بالا رفتن LDL ( کلسترول بد) جلوگیری کرده و در درمان تصلب شرائین بسیار کارآمد است.

پیاز در تنظیم قند خون بسیار مفید بوده و حاوی انسولین گیاهی است بنابراین مصرف آن به افراد مبتلا به دیابت توصیه میشود.

پیاز یکی از مواد غذایی است که حاوی درصد بالایی ضداکسید کننده ( آنتی اکسیدان ) است و هر چه رنگ آن بیشتر باشد خاصیت آنتی اکسیدانی آن هم بیشتر است. از این رو مصرف پیازهای قرمز نسبت به انواع بدون رنگ آن در اولویت قرار دارد.

پیاز همچنین حاوی آنتی بیوتیک است و خاصیت میکروب کشی قوی دارد و در درمان سرماخوردگی و سایر عفونت های میکروبی کارآمد است. به علاوه خوردن پیاز ممکن است برای مبارزه با تب یونجه کمک کند. زیرا پیاز سرشار از ماده شیمیایی کوورستین است که عده ای معتقدند ضد عکس العمل آلرژی است.

مصرف پیاز خام به کسانی که از مشکلات گوارشی نظیر زخم معده و اثنی عشر رنج می برند توصیه نمیشود این افراد باید پیاز را به شکل پخته مصرف کنند.

 

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.