بارداری و زایمان نوجوانان: آمارها از شرق تا غرب مطلب ویژه

  • شنبه, 11 شهریور 1396 19:56
  • منتشرشده در اخبار کودک
  • خواندن 1019 دفعه

براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، بارداری دختران کمتر از ۲۰ سال به «بارداری نوجوانان» تعبیر می‌شود. گرچه بارداری و زایمان نوجوانان پدیده جدیدی نیست، اما در دهه‌های اخیر به دلیل اهمیت یافتن این پدیده از لحاظ پزشکی و اثرات آن بر سلامت نوزادان و مادران، مورد توجه نهادهای پژوهشی قرار گرفته است.

برخلاف باور اذهان عمومی، درصورت برقرار شدن رابطه جنسی محافظت نشده، بارداری در نوجوانان ممکن است حتی پیش از آغاز عادت ماهانه نیز رخ دهد.علیرغم باورهای رایج که این پدیده را تنها مختص کشورهای آسیایی و آفریقایی می‌دانند، در میان کشورهای غربی نیز آمار بارداری‌ نوجوانان شگفتی‌ساز است.

گرچه بارداری در نوجوانان کمتر از ۲۰ سال همواره با خطراتی برای مادر و نوزاد همراه است، اما بارداری بویژه در سنین۱۰ تا ۱۴ سال نگران‌کننده‌تر است، چرا که بارداری و زایمان در این سنین می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به نوجوان وارد کرده و در صورت زایمان، نوزاد نیز دچار مشکلات عدیده‌ای خواهد شد.

جدیدترین گزارش‌های منتشر شده در اینباره نشان می‌دهند که دو کشور اروپایی رومانی و بلغارستان بالاترین آمار بارداری نوجوانان ۱۰-۱۴ ساله را در بین کشورهای اروپایی دارا هستند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۵ از هر ۱۰ بارداری یکی متعلق به نوجوانان و یا کودکان ۱۰ تا ۱۴ بوده است و در مجموع حدود ۱۰۰۰ بارداری در میان نوجوانان این رده سنی در این دو کشور ثبت شده است.pregnant kids

مطالعه بیشتر

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 شهریور 1396 15:09
  • اندازه قلم
محتوای بیشتر در این بخش: « بچه دزدی مدیکال تنبیه یا قتل؟ »

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.