واکسن هپاتیت بی

واكسن نوتركيبي هپاتيتB از آنتي ژن سطحي HBsAg، توليد شده توسط سلول هاي مخمر به دست مي آيد. اين واكسن توليد پادتن هاي ضدHBs، را در بيشتر افرادي كه يك دوره سه نوبتي واكسيناسيون را انجام داده باشند، تحريك مي كند. ايجاد مصونيت با ميزان پادتن بيش از mlU/ml10 اثبات مي شود.

در 98-94% افراد واكسينه شده مصونيت ايجاد مي شود و اين مصونيت مدت 5 سال طول مي كشد و در اين مدت به تزريق يادآوري نيازي نيست.

واکسن هاری/واکسن اوریون

واکسن هاری

اين واكسن سوسپانسيوني از ويروس هاي غير فعال هاري است. ويروس ها از سويهWistar rabies PM/WI 38-1503-3M ويروس هاري در كشت سلول هاي ديپلوئيد انساني بدست مي آيد.

با تزريق اين واكسن، پادتن هاي ضد هاري در 100% افراد واكسينه شده توليد خواهد شد. همچنين اثبات شده است كه اين واكسن در صورت تزريق بعد از گاز گرفتگي مي تواند مصونيت كامل ايجاد نمايد.


واکسن اوریون

 اين واكسن براي ايجاد ايمني فعال بر عليه اوريون در كودكان با سن بيش از 12 ماه و بعضي از بزرگسالان مصرف مي شود. واكسن MMR براي ايجاد مصونيت بر عليه سرخك، سرخجه و اوريون نسبت به هر كدام از اين واكسن ها به تنهايي ترجيح داده مي شود.واكسن اوريون حاوي ويروس هاي زنده ضعيف شده Mumps از سويه Jery1 Lynn مي باشد كه از كشت سلولي جنين جوجه به دست مي آيد.اين واكسن در افراد حساس بعد از 3-2 هفته يك نوع عفونت اوريون غير قابل انتقال ايجاد مي كند. پادتن هاي ايجاد شده بر عليه اين عفونت بدن را در برابر عفونت هاي بعدي محافظت مي كند.بعد از تزريق واكسن در 95% افراد و به مدت حداقل 15 سال مصونيت ايجاد مي شود.

 

 

واكسن فلج كودكان

 واكسن خوراكي فلج كودكان(OPV)

واكسن خوراكي از ويروس هاي زنده ضعيف شده تهيه مي شود و با توليد يك عفونت مشابه عفونت طبيعي ولي بدون علائم بيماري، مصونيت سيستميك و مخاطي ايجاد مي كند. 1 تا 2 هفته بعد از 3 نوبت واكسن، در بيش از 95% كودكان واكسينه شده آنتي بادي بر عليه تمام انواع ويروس توليد مي شود. مصونيت ايجاد شده تا سالهاي زيادي بعد از واكسينايون باقي مي ماند.

در صورت حساسيت به يكي از اجزاء واكسن و در بيماران مبتلا به هر نوع بيماري حاد، استفراغ يا اسهال پايدار و بيماران با ضعف پيشرفته، بيماران داراي نقص ايمني يا افراد داراي سابقه فاميلي نقص ايمني و يا افرادي كه با يك بيمار داراي نقص ايمني زندگي مي كنند، نبايد اين واكسن را مصرف كرد.


 

واکسن تزریقی فلج اطفال (IPV)

واکسن تزریقی فلج اطفال حاوی سویه‌های غیرفعال شده از پولیو ویروس عامل هر سه نوع بیماری پولیومیلیت است. تزریق این واکسن اندک احتمال ابتلا به فلج اطفال را پس از دریافت واکسن خوراکی حاوی ویروس زنده از بین می‌برد. واکسن IPV به صورت عضلانی یا داخل جلدی بسته به سن بیمار در پا یا بازو تزریق می‌شود. واکسن تزریقی پادتن‌های هر سه نوع پولیو ویروس را در خون تولید می‌کند. این پادتن‌ها در صورت بروز عفونت از انتشار ویروس در سیستم عصبی مرکزی جلوگیری می‌کند و مانع فلج شدن بیمار می‌شود. واکسن تزریقی باعث ابتلا به فلج اطفال نمی‌شود.

 

واکسن مننگوکوک

 

اين واكسن حاوي پلي ساكاريدهاي Neisseria Meningitidis گروه هاي AوC است و باعث تحريك سيستم ايمني براي توليد پادتن هاي ضد مننگوككيAو C در انسان می شود.

اين واكسن براي ايجاد ايمني فعال بر عليه عفونت های Neisseria Meningitidis در افراد با سن بيش از 2 سال كه در نواحي اپيدميك و آندميك زندگي مي كنند، به كار مي رود.در مورد افراد زير واكسيناسيون بايد در نظر گرفته شود: افرادي كه با بيماران مننگوككي تماس دارند( همراه پيشگيري مناسب با آنتي بيوتيك ها)، كاركنان پزشكي و آزمايشگاهي كه احتمال تماس با عامل بيماريزا براي آنها وجود دارد، مسافريني كه قصد عزيمت به نواحي آلوده را دارند، بيماران داراي نقص در جزء انتهايي كمپلمان و بيماران فاقد طحال فعال، نيروهاي نظامي طي آموزش عمومي، حجاج بيت ا.. الحرام و زوار عتبات عاليات، در بيماران HIV مثبت قبل از بروز نقص ايمني.

تزریق واکسن باعث افزایش پادتن های ضد مننگوککی به میزان 4 برابر در 95% افراد می شود. مصونیت 10-14 روز بعد از واکسیناسیون ایجاد می شود و براي مدت 3 سال باقي مي ماند، اگرچه سطوح پادتن ها مربوطه در طي اين مدت به طور قابل ملاحظه اي كاهش مي يابد.

 

واکسن سیاه سرفه و توکسوئید دیفتری و کزاز

 

حاوي توكسوئيدهاي كزاز و ديفتري و باسيل غير فعال سياه سرفه مي باشد. مصونيت در بيشتر از 90% افراد و بعد از نوبت سوم ايجاد مي شود. ايمن سازي مناسب با توكسوئيد ديفتري و كزاز حداقل 10 سال مصونيت ايجاد ميكند.

اين فرآورده نبايد براي كودكان با سن بيش از 7 سال يا كمتر از 6 هفته مصرف شود. در صورت سابقه بهبودي از يك عفونت اثبات شده با باسيل سياه سرفه، حساسيت نسبت به يكي از اجزاء فرآورده وجود تب يا عفونت حاد، هرگونه عفونت حاد يا بيماري همراه با تب، سابقه عوارض نورولوژيك متعاقب تزريق اين فرآورده، اختلالات انعقادي يا كاهش تعداد پلاكت ها و در هنگام شيوع پوليوميليت از موارد منع مصرف اين توكسوئيد مي باشند. در موارد منع مصرف واكسن سياه سرفه مي توان توكسوئيد كزاز و ديفتري مخصوص كودكان DT را جايگزين اين فرآورده نمود.

 

پاستوکووک ایمن‌ترین واکسن دنیاست/ اثربخشی این واکسن در گروه سنی ٣ تا ١٨ سال

نوشته شده توسط www.yjc.news در . ارسال در خبرهای پزشکی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: واکسن پاستوکووک که تولید مشترک ایران و کوباست، ایمن‌ترین واکسن دنیا محسوب بوده و قابلیت استفاده برای افراد زیر ۱۸ سال را دارد.

 

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران در نشست خبری گزارش پیشرفت مطالعه و تولید واکسن پاستوکووک در ایران اظهار کرد: واکسن پاستوکووک ایمن‌ترین واکسن دنیا محسوب می‌شود و باید توجه داشت که انستیتو پاستور ایران به عنوان تنها انستیتو پاستور جهان وارد طراحی و تولید واکسن شده است.

او ادامه داد: واکسن پاستوکووک که تولید مشترک ایران و کوباست قابلیت تزریق به سنین ٣ تا ١٨ و بالاتر از ١٨ سال را دارد و مجوز تزریق به کودکان را گرفته است.

بیگلری با اشاره به اثربخشی واکسن در برابر جهش‌های مختلف کرونا بیان کرد: پاستوکووک می‌تواند با بازمهندسی مجدد با چندین جهش به صورت همزمان هم در واکسن اصلی و هم در واکسن یادآور مقابله کند و به همین دلیل این واکسن به عنوان یکی از بارزترین و شاخص‌ترین طراحی‌ها در زمینه واکسن‌های کووید محسوب می‌شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار کرد: خوشبختانه کارآزمایی‌های یک و دو موفقیت واکسن پاستوکووک را ثابت کرد و در فاز سوم هم در ۴۴ هزار نفر در کشور کوبا و ٢۴ هزار نفر در ایران در هشت شهر کشور مورد مطالعه قرار گرفت و کارایی و ایمنی خودش را به اثبات رساند. واکسنی که اکنون در دسترس مردم است، واکسنی است که علاوه بر اینکه می‌تواند ایمنی خوبی را ایجاد کند، یکی از ایمن‌ترین واکسن‌هایی است که برای کووید ۱۹ ساخته شده است.

بیگلری گفت: استفاده این واکسن در گروه سنی زیر ١٨ سال از ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود دانش آموزان و والدین با خیال راحت از این واکسن استفاده کنند. همانطور که می‌دانیم نوزاد ایرانی وقتی که به دنیا می‌آید، قبل از اینکه طعم شیر مادر را بچشد، واکسنی از انستیتو پاستور ایران را دریافت کرده است و این بار هم افتخار داریم که واکسنی مطمئن را تقدیم کودکان و والدین کشور کنیم.

رئیس انستیتو پاستور ایران بیان کرد: توجه به اینکه یادآور واکسن پاستوکووک می‌تواند هم در افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند، فقط یک دوز یادآور ایمنی کافی ایجاد کند و همچنین این دوز یادآور می‌تواند برای واکسن‌های دیگر هم به عنوان بوستر به کار رود و اثبات شده که کارآیی بسیار خوبی دارد؛ همچنین نشان داده شده است که وقتی واکسن همراه با یادآورش استفاده می‌شود، بسیار مناسب است و خوشبختانه این تنها واکسن دنیاست که دوز یادآور دارد و با دوز یادآور می‌تواند بیش از ٩١.۶ و حدود ٩٢ درصد کارآیی در پیشگیری از بیماری شدید و بستری شدن داشته باشد که افتخاری برای انستیتو پاستور ایران است محسوب می‌شود.

مدیر کارآزمایی بالینی پروژه واکسن پاستوکووک درباره اثربخشی واکسن در کودکان بیان کرد: در فاز یک و ٢ واکسن در کوبا ٣۵٠ کودک وارد مطالعه شدند و تزریق ٢ دوز واکسن سوبرانا ٢ هیچ عارضه جدی یا شدید منتسب به واکسن مشاهده نشد و الگوی بی‌خطری واکسن مشابه بالغین ١٩ تا ٢٩ سال بود.

او ادامه داد: در کودکان بعد از دریافت ٢ دوز واکسن، افزایش ۴ برابری آنتی بادی در ٩٩.٣ درصد کودکان ٣ تا ١١ سال و ٩٢.٩ درصد کودکان ١٢ تا ١٨ سال مشاهده شد و نتایج سایر شاخص‌های ایمونولوژیک در این گروه سنی مشابه پاسخ ایمونولوژیک در بالغین گروه سنی ١٩ تا ٢٩ سال بود.

بیگلری بیان کرد: در رژیم سه دوزه ٩٩ درصد دریافت کنندگان واکسن آنتی بادی در بدنشان ایجاد می‌شود و اين با اثربخشی تفاوت دارد و در رژیم سه دوزه قدرت واکسن پاستوکووک در پیشگیری و بستری شدن بر اثر ابتلا به واکسن کرونا ٩٢ درصد بود و این در مقابل واکسن‌های موجود در دنیا بسیار امیدوار کننده است و افتخار می‌کنیم چنین واکسنی را تقدیم مردم ایران کرده‌ایم.

بیگلری بیان کرد: این واکسن تنها واکسن کونژوگه کرونا در دنیاست و بسیاری کشور فناوری تولید آن را ندارند و این واکسن و دوز یادآور آن قابلیت باز مهندسی در برابر جهش‌های جدید کرونا دارد و یادآور ویژه‌ای دارد و این واکسن به ۴۴ هزار نفر به کوبا و ٢۴ هزار نفر در ایران تزریق شد و سعی شد که واکسن مطابق آخرین دستورالعمل‌های جهانی کارآزمایی انجام شود و این واکسن در برابر ٢ سویه واکسن گریز دلتا و بتا مورد آزمایش قرار گرفت و در حال آماده سازی مقالات هستیم؛ باید توجه داشت اخذ مجوز مراحل طولانی دارد و با توجه به نیاز و فوریت تمرکز ما بر روی تولید است. تک دوز سوبرانا پلاس به عنوان دوز یادآور همه واکسن‌هاست و در حال حاضر برای کادر بهداشت و درمان این دوز یادآور تزریق می‌شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران بیان کرد: با توجه به تایید سازمان و غذا و دارو، واکسن پاستوکووک آماده تزریق به کودکان ٣ تا ١٨ سال است و در کودکان نیاز به تزریق دوز سوم یا یادآور نیست اما تصمیم گیری برای تزریق به گروه‌های سنی در عهده وزارت بهداشت است و این واکسن قابلیت تزریق به این گروه‌های سنی را دارد.