استفراغ درنوزاد

نوشته شده توسط دکترعطایی :فلوشیپ فوق تخصصی نوزادان . ارسال در بیماری ها:جنین ونوزاد

استفراغ یا شایع‌تر از آن ریگورژیتاسیون (برگرداندن شیر)، از علائم نسبتاً شایع در دوران نوزادی است.

استفراغ نوزاد در اولین ساعات بعد از تولد، ممکن است حاوی موکوس و گاهی آغشته به خون باشد. ادامه یافتن این نوع استفراغ پس از چندبار شیر خوردن بسیار نادر است. علت آن تحریک مخاط گوارشی توسط مواد بلع شده طی زایمان می‌باشد. چنانچه استفراغ ادامه یابد، با لاواژ معده با محلول سالین می‌توان آن را مهار نمود.

  چنانچه استفراغ اندکی پس از تولد رخداده و پس از آن ادامه یابد، لازم است تا انسداد روده، اختلالات متابولیک و افزایش فشار داخل مغزی بررسی شوند. سابقه پلی‌هیدرامنیوس مادری بیانگر آترزی بخش فوقانی دستگاه گوارش (مری، دوازدهه، ایلئوم) می‌باشد. استفراغ صفراوی معرف انسداد روده بعد از دوازدهه است، اما می‌تواند ایدیوپاتیک باشد. در نوزادانی که دچار استفراغ دائمی هستند و در تمامی شیرخوارانی که استفراغ صفراوی دارند توصیه به رادیوگرافی شکم (کلیه - اورتر- مثانه [KUB] و نمای لترال عرضی) به منظور یافتن سطح مایع هوا، لوپ‌های متسع روده، یافتن الگوی اختصاصی انسداد (حباب دوگانه، آترزی دوازدهه) و پنوموپریتونئوم (پرفوراسیون روده) می‌شود. در حضور استفراغ صفراوی، انجام رادیوگرافی با بلع ماده حاجب همراه با مطالعه کامل روده کوچک (small bowel follow-through) توصیه می‌شود.

  شایع‌ترین آنومالی دستگاه گوارش، ضایعات انسدادی آن می‌باشد.استفراغ (و آبریزش دهان) با منشاء مری، به دنبال  اولین تغذیه اتفاق می‌افتد. تشخیص آترزی مری زمانی مطرح است که آبریزش دهان (drooling) بطور غیرعادی دیده شود و یا آنکه کاتتر معده را نتوان وارد معده کرد. قبل از آنکه نوزاد دچار مشکل تغذیه از راه دهان و پنومونی ناشی از آسپیراسیون شود، باید بیماری را تشخیص داد. آشالازی نوزادی (کاردیواسپاسم) از علل نادر استفراغ نوزادی است که در رادیوگرافی بصورت انسداد در انتهای کاردیای مری بدون تنگی ارگانیک دیده می‌شود. یکی دیگر از علل استفراغ، ریگورژیتاسیون مواد خورده شده به علت ریلاکسشن پایدار اسفنکتر مری- معده (شالازی [chalasia]) است. با قرار دادن نوزاد در وضعیت نیمه نشسته، غلیظ کردن غذا، یا تجویز داروهای پروکینتیک می‌توان این مشکل را حل کرد.

  استفراغ به علت انسداد روده کوچک معمولا طی اولین روز تولد دیده شده و بصورت حملات استفراغ مکرر، دائمی، معمولا غیرجهنده، حجیم و صفراوی است، بجز در مواردی که محل انسداد بالای آمپول واتر باشد. این انسداد با اتساع شکم، امواج پریستالتیک عمیق و قابل مشاهده و کاهش یا فقدان حرکات روده همراه می‌باشد. مالروتاسیون همراه با انسداد ناشی از ولولوس میدگات، یک اورژانس حاد است که باید فوری شناسائی شده و بلافاصله با مطالعه کنتراست فوقانی دستگاه گوارش بررسی شود. با رادیوگرافی شکم می‌توان نحوه توزیع هوا را درون روده شناسائی کرد و محل آناتومیک انسداد را مشخص نمود. البته تشخیص نهائی مالروتاسیون، به کمک ماده حاجب امکان‌پذیر است. بطور عادی هوا پس از تولد با گذشت 60 -15 دقیقه در ژژنوم، پس از 3-2 ساعت در ایلئوم و پس از 3 ساعت در کولون دیده می‌شود. فقدان هوا بعد از 24 ساعت در رکتوم، غیرعادی است. استفراغ پایدار در هرنی مادرزادی دیافراگم نیز دیده می‌شود. استفراغ ناشی از استنوز پیلور، هر زمانی پس از تولد اتفاق می‌افتد ولی الگوی اختصاصی آن قبل از هفته 3-2 تولد دیده نمی‌شود. استفراغ ناشی از یبوست از علائم شایع اولیه در بیماری هیرشپرونگ است. استفراغ در بسیاری از اختلالاتی که سبب انسداد گوارشی نمی‌شوند، نظیر آلرژی شیر، هیپرپلازی آدرنال از نوع اتلاف نمک، گالاکاتوزومی، هیپرآمونمی، ارگانیک اسیدمی، افزایش فشار اینتراکرانیال، سپتی سمی، مننژیت و عفونت ادراری نیز دیده می‌شود. اما استفراغ در بسیاری از نوزادان تنها بخاطر ریگورژیتاسیون ناشی از تغذیه مفرط یا آروغ نزدن نوزاد می‌باشد .

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.