مراقبت مادرانه كانگرويي

در . ارسال در بیماری ها:جنین ونوزاد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

   همه ساله حدود 20 میلیون نوزاد با وزن پایین متولد میشوند.آمار تولد نوزادنارس یادارای اختلال رشد،در کشورهای کمتر توسعه یافته بسیار بالاست.

اساساٌاین کشورهادرصد بالایی از مرگ و میر نوزادان را به خود اختصاص میدهند که تناوب و چگونگی توزیع آن با فقر این کشورها در ارتباط است.بنابراین مراقبت از چنین نوزادی ، باری بر سیستمهای اجتماعی و بهداشتی جامعه دارد.برای بسیاری ازنوزادان نارس مراقبتهای پزشکی خاص مورد نیاز است .

 

     بعد از گذشت ۹ ماه حساس بارداري، والدين دوست دارند فرزندشان را در آغوش بگيرند و محيط خانه را با حضور و سروصداي نوزاد پر از گرمي و صفا کنند، اما گاه آنان با مشکلاتي رو به رو ميشوند که قبلا پيش بيني نکرده اند.

نوزادي که زودتر از پايان مدت کامل بارداري به دنيا مي آيد، آن قدر پدر و مادر را غافلگير مي کند که بعد از گذشت سال ها والدين از خاطرات آن روزها به تلخي ياد مي کنند.

تجربه اي که شايد با کمي توجه، خاطره اي شيرين از آن به ياد مي ماند در غير اين صورت فشار و نگراني والدين بعد از گذشت دوران بارداري ادامه پيدا مي کند، نگراني که تا سال ها و حتي تا آخر عمر ممکن است همراه آن ها باشد. دلايل زيادي براي تولد نوزاد نارس بيان شده است که از آن جمله مي توان از افزايش سن بارداري (به خصوص اولين بارداري)، شيوه زندگي مدرن، اشتغال، استرس، بيماري و عفونت مادر نام برد.

نارسي نوزادان يکي از سه تا چهار علت مرگ و مير آنان مي باشد و وقتي مباحث مربوط به مرگ و مير نوزادان مورد توجه قرار مي گيرد، اهميت نوزاد نارس نيز مشخص مي شود. ما در زمينه مراقبت هاي مادران باردار موفقيت هاي چشم گيري پيدا کرده ايم و مواردي که قبلا باعث سقط جنين مي شد امروز به بارداري منتهي مي شود و به تولد نوزاد نارس مي انجامد يعني شرايط مراقبت از مادران بهبود يافته است و نوزاد به حدي مي رسد که از بين نمي رود اما نارس متولد مي شود.

بنابراين با پيشرفت در زمينه پزشکي، تولد نوزاد نارس بيشتر ديده مي شود و بالطبع مرده زايي کمتر شده است، همچنين مي توان به روش هاي القاي بارداري و شيوه هاي آزمايشگاهي بارداري اشاره کرد که در اين موارد چندقلوزايي بيشتر ديده مي شود و چندقلوها معمولا زودتر و نارس به دنيا مي آيند.ميزان خطر بيماري در نوزادان نارس با توجه به زمان تولد و بيماري هاي زمينه اي که دارند، متفاوت مي باشد. اين نوزادان در معرض خطر بيشتري هستند و نياز به مراقبت هاي ويژه دارند و لطمه پذيري آنان نسبت به نوزادان طبيعي بيشتر است و بعضي از آنان بايد در بخش مراقبت هاي ويژه تحت مراقبت هاي فوق تخصصي قرار گيرند. اين نوزادان يا بيمار هستند و يا بسيار نارس به دنيا آمده اند. به عنوان مثال، در کمتر از ۳۲ هفتگي به دنيا آمده اند و يا بسيار کم وزن ( زير ۱۵۰۰ گرم) مي باشند که بايد در بخش مراقبت هاي ويژه نگهداري شوند.

بخش مراقبت هاي ويژه بخش فوق تخصصي است که به نوزاد کمک مي کند تا گرم بماند ( شبيه داخل رحم مادر) و اکسيژن کنترل شده که نارسي تنفسي را جبران کند در اختيار نوزاد قرار مي گيرد.

اگر نوزاد قادر به تغذيه نباشد از راه وريد تغذيه مي شود و اگر بيماري يا عفونت خاصي داشته باشد، به او کمک ميکنند تا بيماري اش بهبود يابد.یکی ازپزشکان نوزادان مي گويد: در اين بخش حضور مادران در کنار نوزاد اهميت خاصي دارد و با توجه به امکانات درماني و تشخيص پزشک زمان و تعداد دفعات حضور مادر بر بالين نوزاد مشخص مي شود و مادر و جنين در تماس با يکديگر قرار مي گيرند. اين تماس به قدري مهم است که کارشناسان مي گويند: بهبود نوزاد، افزايش شيردهي، بازگشت مادر به وضعيت اوليه در نوزاداني که در تماس با مادر خود به خصوص در ساعت هاي اوليه مي باشند سريع تر مي باشد.

يک شيوه از مراقبت هاي ويژه نوزادان نارس مراقبت به شيوه کانگرويي است، اين شيوه خاص نوزادان نارس است که به هر دليلي زودتر از زمان طبيعي به دنيا آمده اند و بهترين جا براي مراقبت از نوزاد نارس آغوش مادر است و اين طور به نظر مي آيد که طبيعت هم به بقاي نوزاد کمک مي کند. حفظ دماي بدن نوزاد در اين شيوه به خوبي انجام مي گيرد و وقتي نوزاد را به صورت عمودي در آغوش مادر قرار مي دهند مشکلات تنفسي نوزاد کمتر مي شود و چون در آغوش مادر قرار دارد، هر زمان که نياز به تغذيه داشته باشد و قادر به مکيدن شير باشد مي تواند از شير مادر استفاده کند.محققان با بررسي هايي که در خصوص اين شيوه نگهداري نوزادان نارس انجام داده اند، متوجه شدند که اين روش جان بسياري از نوزادان را نجات داده است. در کشور ما نيز در بعضي از شهرها اين روش نگهداري انجام مي گيرد و با تشخيص پزشک اگر نوزاد مشکل تنفسي نداشته باشد و قادر به تغذيه از شير مادر باشد، مادر و نوزاد را در وضعيت کانگرويي قرار مي دهند.

گاهي ممکن است مادر و نوزاد زودتر ترخيص شوند در اين شرايط به مادر آموزش مي دهند که نوزاد را در آغوشي مخصوص روي سينه اش قرار دهد، در اين شيوه مادر بايد نوزاد را هميشه همراه خود داشته باشد و به حالت نشسته بخوابد. در مواردي که مادر بايد از نوزاد جدا شود او را به آغوش فرد ديگري مي سپارد تا دماي بدن نوزاد کاهش پيدا نکند.اين روش مراقبت از نوزاد نارس، ساده ترين روشي است که براي مکان هايي که وسايل و تجهيزات پيشرفته پزشکي براي نگهداري از نوزاد نارس وجود ندارد، مورد استقبال و استفاده قرار مي گيرد.

این روش برای اولین بار توسط ری و مارتینز در بوگاتای کلمبیامعرفی شد.که به عنوان جایگزینی برای مراقبت انکوباتوری ناقص ونامتناسب از نوزادان نارس که بر مشکلات اولیه فائق آمده بودندوفقط نیازهای تغذیه ای و رشدی داشتند اجرا شد. تقریبا دو دهه تحقیقات و تجربه نشان داده است که کاربرد KMC فراتراز یک جایگزینی برای مراقبت انکوباتوری است . بیشتر تجربیات و تحقیقات منتشر شده در مورد KMC از مراکز بهداشتی و مکانهائی که مراقبت به کمک کادر بهداشتی ماهر به اجراء در آمده ، جمع آوری شده است. همچنین سازمان بهداشت جهانی این روش را به عنوان یک روش مراقبت نوزاد نارس ، در سراسر جهان تایید نموده و آنرا قابل اجرا بیان کرده است و همچنین اعلام نموده است که از این روش می توان برای نوزادان رسیده هم سود جست .

همیشه و هر جا شنیده ایم که آغوش مادر برای نوزاد آرامش بخش است و به سلامت جسم و روان او کمک می کند این بار می خواهیم به نقش درمانی آ ن اشاره کنیم.اهداف مراقبت هم آغوشی در محیط هایی با تکنولوژی پیشرفته در جاهایی که منابع پرسنلی و تکنیکی پزشکی کافی در دسترس است:

1- حمایت شیرخوار برای سازگاری مطلوب با زندگی در محیط خارج از رحم

2- تسهیل در ارتباط مادر و شیرخوار و فرایند دلبستگی شیرخوار و مادر

3- توانمندی سازی مادر در نقش او به عنوان مراقب اولیه شیرخوار وتسهیل آغاز شیردهی و تغذیه با پستان

kmc feature 768x513

مراقبت مادرانه آغوشي چيست وچرااهميت دارد ؟

مراقبت مادرانه آغوشي نوعي مراقبت از نوزاد نارس است كه درآن نوزاد در تماس پوستي با مادر حمل مي شود وروشي آسان وموثر براي ارتقاي سلامتي وبهداشت نوزادان نارس تا به سطح نوزادان ترم برسند.

KMC   روش خاص مراقبت از شیرخواران کم وزن ویا نوزادان نارس با وزن کمتر از 1500 گرم میباشد.در این روش کودک بطور مداوم توسط مادر در تماس پوست به پوست نگهداری میشودو منحصرا تا حد امکان با شیر مادر تغذیه میشود.KMC از بیمارستان شروع ودر خانه نیز ادامه می یابد.

ضرورت و اهمیت

همه ساله حدود 20 میلیون نوزاد با وزن پایین متولد میشوند.آمار تولد نوزادنارس یادارای اختلال رشد،در کشورهای کمتر توسعه یافته بسیار بالاست. اساساٌاین کشورهادرصد بالایی از مرگ و میر نوزادان را به خود اختصاص میدهند که تناوب و چگونگی توزیع آن با فقر این کشورها در ارتباط است.بنابراین مراقبت از چنین نوزادی ، باری بر سیستمهای اجتماعی و بهداشتی جامعه دارد.برای بسیاری ازنوزادان نارس مراقبتهای پزشکی خاص مورد نیاز است . مراقبت مادرانه آغوشی(KMC) روش موثری برای برآوردن نیازهای گوناگون نوزادازقبیل حفظ درجه حرارت، تغذیه، محافظت از عفونت ، ایمنی ، عطوفت و تطابق بهتر وزودتر عمل بلع و تنفس است .

ویژگی های اصلی مراقبت آغوشی

1-       تماس پوستی مداوم و زود هنگام بین مادر و نوزاد

2-       تغذیه انحصاری با شیرمادر

3-       قابل اجرا در بیمارستان و ادامه آن در منزل

4-       كاهش استرس جدایی مادر و نوزاد و كاهش تحریكات محیطی مانند صدا و نور

5-       حمایت و نگهداری مناسب نوزاد توسط مادر در خانه

6-       كاهش عفونت بیمارستانی

7-       وزن گیری بهتر و ترخیص زودتر

دو جزء KMC عبارتند از:

 1. تماس پوست به پوست: تماس پوست به پوست ممتد و مستمر بین مادر و فرزند وی ، جزء اساسی KMC است . نوزاد بر روی سینه مادر و بین پستان های او قرار داده می شود .
 2. تغذیه انحصاری با شیر پستان: شیرخوار در KMC فقط با شیرمادر تغذیه می شود . تماس پوست به پوست موجب ارتقای شیردهی می شود و مداخلات تغذیه ای را تسهیل می كند .

دو پیش شرط لازم KMC عبارتنداز :

 1. حمایت از مادر در بیمارستان و خانه : یك مادر نمی تواند به تنهایی روش KMC را با موفقیت كامل انجام دهد . او نیاز به مشاوره و نظارت به وسیله مراقبین بهداشتی ، مشاركت و همكاری اعضای خانواده اش دارد .
 2. پیگیری پس از ترخیص : KMC درخانه و پس از مرخصی زودهنگام از بیمارستان نیز ادامه می یابد . پیگیری مرتب و منظم ودسترسی به مراقبین بهداشتی و ارائه دهندگان این خدمات ، برای حل مشكل و اطمینان از سلامتی و ارائه موفقیت آمیز KMC در خانه اساسی است .

فواید KMC برای نوزادان :

1_تمام کودکان در تماس پوست به پوست ،زودتر از انکوباتور به وضعیت ثبات میرسند.

2_تنفس منظم تری دارند وکمتر مستعد ابتلا به آپنه می باشند.

3_نوزاد در این روش ،در مقابل عفونتهای بیمارستانی مصون میماند.و همچنین سبب کاهش ابتلاء به بیماریهای حاد چون ذات الریه در طی دوره نوزادی می باشد.

4_تماس پوست به پوست طولانی بین مادر و نوزاد نارس و یا کم وزن ، کنترل دمایی موثری با احتمال کاهش خطر هیپوترمی را ایجاد مینماید.

5-ضربان قلب نوزاد دارای ریتم وسرعت منظمی میباشد.

6-تغذیه انحصاری از پستان و استفاده از تمامی فواید شیر مادربرقرار می شود .

7-این بچه ها روزانه 30 گرم رشد می کنند که سه برابر رشد در انکوباتور میباشد.

9- در این روش نوزاد کمتر گریه می کندو استرس کمتری دارد که این امر باعث افزایش هورمون سوماتواستاتین میشودکه موجب میشود خونریزی مغزی (که در نوزادان نارس امری شایع است)کمتر روی دهد.

10-پیوندعاطفی بین مادرونوزاد زودتربرقرارمی شود. یعنی بچه از پایداری خلقی دراز مدت برخوردار می شود.

11-رشدوتکامل مغز به بهترین نحو صورت می گیرد.

12-منظم شدن ریتم خواب و بیداری نوزاد.

13-مراقبت آغوشي شبیه مرفین در مغز این نوزادان ترشح میشود که باعث تسکین دردهای شدید در شیرخوار می شود.

تقريبا هر نوزادكوچكي مي تواند با روش KMCمراقبت شود .وقتي كه نوزاد هنوز به مراقبت پزشكي نياز دارد (تغذيه وريدي ، دريافت غلظت پايين اكسيژن )جلسات كوتاه KMCشروع شود .به هرحال جهت ادامه KMC بايدشرايط نوزاد تثبيت شده باشد .نوزاد بايد خودبخود وبدون نياز به اكسيژن اضافي تنفس كند .توانايي براي خوردن (مكيدن وبلعيدن )نياز ضروري نمي باشد . KMC ميتواند درحين تغذيه از طريق لوله شروع شود.                

فواید KMC برای مادران:

-تماس پوست به پوست در موقع تولد به مادر کمک می کند که بلافاصله با فرزندش مأنوس گردد.

2- در این مادران اکسی توسین بیشتر ترشح می گردد که خود باعث آرامش مادر و کمک به ترشح تولید شیر می گردد.

3-شیردهی باعث آزاد شدن هورمونهایی می شود که موجب انقباض رحم و کاهش خونریزی ناشی از زایمان میگردد.

4-در زایمانهای زودرس مادر احساس گناه و هیجان می کندو مستعد افسردگی بعد از زایمان میباشد.گرفتن بچه در تماس با قفسه سینه اش به او کمک میکند که بتواند ادامه سن حاملگی فرزندش را کامل کند و امکان مراقبت بهتری به او بدهد همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و رضایت عمیق در مادر می شود.

5-در این روش مادر قادر است زودتر حرکت کند و هر چه سریعتر به زندگی عادی و روزمره خود باز گردد.

6-مادر وکالت فرزندش را به عهده میگیرد و وی در رأس تیم مراقبت کننده نوزادش قرار می گیرد.

7-مادر از دوره های خواب عمیقتر و منظم تری برخوردار میشود.

قابل ذکر است که در این روش پدر هم می تواند مشارکت داشته باشد(به خصوص در موارد چند قلویی) و با انجام مراقبت کانگورویی بیشتر احساس آرامش و راحتی کندو ارتباط عاطفی بهتری با فرزندش برقرار خواهد نمود.

علائم خطر در مراقبت آغوشی

1-     تنفس مشكل، فرورفتگی قفسه سینه، ناله

2-     تنفس خیلی سریع، تنفس كند

3-     دوره های مكررو طولانی آپنه (قطع تنفس نوزاد)

4-     دمای بدن كمتر از حد طبیعی علیرغم گرم كردن نوزاد

5-     مشكلات تغذیه ای مانند بیدار نشدن مكرر و یا طولانی، امتناع از شیر خوردن و استفراغ

6-     تشنج، اسهال و زردی قابل توجه پوست

زمان شروع مراقبت مادرانه آغوشي :

ازلحظه تولد تا چند روز پس از تولد وقتی كه نوزاد به وضعیت با ثباتی برسد می توان مراقبت آغوشی را شروع كرد . مراقبت مادرانه آغوشي اگر در زمان مناسب انجام گيرد موثرترين روش براي مراقبت ازنوزاد نارس محسوب مي شود هرچه نوزادباتوجه به سن حاملگي ، كوچكترونارس تر باشد انتظار عوارض بيشتري وجود دارد ومراقبت اوليه از نوزادان داراي عوارض طبق دستورالعمل هاي ملي ومركز درماني صورت مي گيرد وبه ناچار تاپايدار شدن نوزاد به تاخير مي افتد تنظيم دقيق زمان شروع مراقبت آغوشی   براي اين نوزادان نارس بايد به صورت جداگانه برآورد شود وبه شرايط مادرونوزاداهميت داده شود .

-              نوزاداني باوزن 1800gيا بيشتر درهنگام تولد (سن حاملگي 34-30هفته يابيشتر )ممكن است منجر به برخي مشكلات مانند سندرم ديسترس تنفسي (RDS)گردد كه ممكن است در مورد رشد نوزاداني كه نيازمند مراقبت درواحدهاي ويژه هستند نگراني هاي جدي ايجاد كند با اين وجود در بيشتر مواقع KMCمي تواند بلافاصله بعد از تولد شروع شود .

-              درنوزادان باوزن 1200-1799g (سن حاملگي 32-28هفته )، مشكلات ناشي اززودرس بودن مانند سندرم ديسترس تنفسي (RDS) وديگرعوارض بطور معمول وجود دارد ولذا درآغاز ، برخي درمانها ي ويژه مورد نياز است. درچنين مواردي بايد زايمان درمكاني با امكانات مجهز صورت گيرد تابتوان نيازهاي مراقبتي را تامين كرد ،اگر زايمان درمحل ديگري انجام شدبايد نوزاد بلافاصله بعد ازتولد ترجيحا همراه مادر جابجا شود .

نوزادان باوزن كمتر از 1200g   (سن حاملگي زير 30هفته )،   مشكلات متعددوشديدي را متحمل مي شوند كه ناشي ازتولد زودرس است .مرگ وميردر آنها خيلي بالاست . انتقال قبل از تولد در اين نوزادان به مراكزمجهزبامراقبت هاي ويژه سودمند ترين اقدام براي آنهاست واحتمالا تا مساعد شدن شرايط براي آغاز KMCاوليه هفته ها وقت لازم است. در مجموع شروع   KMC علاوه بروزن تولد وسن حاملگي به شرايط مادرونوزادنيز بستگي دارد .

توجه: مراقبت آغوشی می تواند در نوزادی كه در شرایط با ثبات اما هنوز:

1- تحت درمان با مایعات داخل عروقی2- تغذیه از طریق لوله3- تحت اكسیژن تراپی میباشد آغازگردد.

مراقبت آغوشی تا كی ادامه پیدا كند:

تا زمانیكه سن حاملگی حدود 40 هفته شود و یا وزن به حدود 2500 گرم برسد پس از این زمان نوزاد شروع به حركت می كند و اندام ها را مرتب بیرون می آورد كه نشانه عدم راحتی نوزاد در این وضعیت است از این به بعد مراقبت آغوشی را تنها در زمان شیردهی پس از حمام و در طول شبهای سرد یا در زمان بی قراری نوزاد انجام دهید.

طول مدتKMC

1-تماس پوست به پوست باید در بخش نوزادان با تغییر تدریجی از مراقبت معمول به KMC ممتد شروع شود.

2-باید از جلساتی که کمتر از یکساعت طول می کشند اجتناب شود، چرا که تکرار این کار ممکن است برای بچه تنش زا باشد.

3-طول مدت تماس پوست به پوست باید بتدریج تا 24 ساعت در روز افزایش یابد،این کار تنها بایستی برای تعویض کهنه نوزاد قطع شود.

توجه شود که با یک صندلی راحتی با پشتی قابل تنظیم و متحرک مادر می تواند KMC را در طول خواب واستراحت ادامه دهد.

يكي از مهم‌ترين عوامل در ايجاد دلبستگي میان مادر و نوزاد، مشاهده و لمس نوزاد و شناخت واكنش‌هاي نوزاد است. “

آماده شدن براي   مراقبت آغوشي

-              قبل ازدر آغوش گرفتن نوزاد نارس وشروع مراقبت آغوشي بهتر است براي اين كار آماده شويد .

-              قبل از ورود به بخش مثانه خود راتخليه نموده ، خوب غذا بخوريد ومطمئن باشيد كه سالم هستيد . اگر سرفه مي كنيد يا سرما خورده ايد شروع KMC را تا زمان بهبودي كامل به تعويق بيندازيد تا نوزادتان را ازعفونت حفظ كنيد .

-              درجه حرات اتاقي كه قرار ا ست KMC نوزاد را شروع كنيم بايد بين 22-21 درجه سانتي گراد باشد واز نشستن نزديك پنجره كه در اثر خورشيد بعد از ظهر بسيارداغ ميشود پرهيز كنيد . زماني كه نوزاد از بيمارستان مرخص مي گردد بدن او با حرارت طبيعي 20-16درجه محيط خانه تطابق دارد ومطمئن باشيد نوزادتان در اين درجه حرارت گرم خواهد ماند وجاي نگراني نيست .

-              KMC بايد دور ازتغييرات شديديا ناگهاني جريان هوا انجام گردد زيراكوران هوا موجب سردي شماونوزادتان مي گردد.

-              در هنگام مراقبت آغوشي بايد از يك صندلي مناسب استفاده كنيد ،كه تكيه گاه داشته باشد وبايد درناحيه پشت ونشمين گاه كاملا نرم باشد. همچنين صندلي به حد كافي بزرگ بوده واگر راحت نبودميتوانيد از يك يا چند بالش در ناحيه كمر استفاده كنيد .

-              استفاده از يك زير پايي الزامي است وپاها نبايد زياد آويزان باشند .نشستن به مدت طولاني جريان خون پاها را مختل كرده وسبب تشكيل لخته هاي خوني مي شود .

-              هنگام KMC بايد بلوز وسينه بند خود را در آورده ولباس مخصوص KMCرابپوشيد .

پیام کلیدی این است: هرگز مادر را از نوزادش جدا نکنید.

نحوه انجام مراقبت کانگورویی:

 1. نوزاد را در وسط سينه مادر ودر حالت عمودي به صورت سينه به سينه قرار دهيد واورا با يك بند محكم ببنديد .
 2. سر نوزاد باید به یک طرف برگردانده شده و در وضعیت کمی کشیده به عقب قرار گیرد.این وضعیت قرار گیری سر، به باز ماندن مجاری هوایی کمک میکند و اجازه تماس چشم به چشم بین مادر و فرزندش را نیز فراهم می آورد.
 3. مفاصل ران باید خم شده و در حالت باز و در وضعیت قورباغه ای قرار گیرند ، بازوها نیز بایستی به حالت خم شده در آیند.
 4. شکم نوزاد باید در سطح فوقانی شکم مادر قرار گیرد.تنفس مادر موجب تحریک نوزادمی شود، بنابراین امکان وقوع آپنه کاهش می یابد.
 5. قسمت پایین نوزادبایستی با پیشبند مورد نظر کاملا مطمئن بسته شود.
 6. لباس رابه اندازه كافي محكم ببنديد تا زماني كه مادر بلند مي شود نوزاد ليز نخورد . مطمئن شويد كه قسمت تنگ لباس بالاي سينه نوزاد است
 7. برای حفظ درجه حرارت سر نوزاد بایستی ازکلاه مناسب استفاده شود .
 8. لباس نوزاد باید جلو باز باشد که تماس پوست جلوی تنه نوزاد با جلوی سینه مادر برقرار گردد .
 9. به مادر نشان دهيد كه چگونه نوزاد را داخل وخارج كيسه حركت دهد وبتدريج ترس مادر ازاينكه نوزاد صدمه ببيند ازبين مي رود .
 10. در زایمان های چند قلویی پدر و یا دیگر افراد فامیل می توانند برای انجام این روش در کنار مادر قرار گیرند.

همه مادران مي توانند مراقبت آغوشي رابدون توجه به سن ،چندمين حاملگي ،ميزان تحصيلات ، فرهنگ ومذهب انجام دهند. مراقبت آغوشي مخصوصا براي مادران جوان وكساني كه با عوامل خطر اجتماعي مواجه هستند سودمند مي باشد .به دقت تمام جنبه هاي گوناگون اين روش به مادر توضيح داده شود (وضعيت ،امكانات تغذيه ، مراقبت در مركز درماني وخانه و...) وبايد انتخاب مراقبت آغوشي درنتيجه تصميم آگاهانه باشد .

اگر نوزادتان را دوست دارید، مراقبت کانگرویی را فراموش نکنید

در اجراي مراقبت آغوشي مادر بايد داراي شرايط زير باشد :

             اشتياق : مادر بايد براي اجراي KMC مشتاق باشد .

             داشتن زمان كافي براي مراقبت : ديگر اعضاء خانواده مي توانند تماس پوستي متناوب را فراهم كنند اما قادرنيستند به نوزاد شيردهند .

             سلامت عمومي : اگرمادر از مشكلاتي درطول حاملگي يا زايمان رنج برده يااز جهات ديگري بيماراست بايداین مشكلات قبل از آغاز KMCبرطرف شوند .

             نزديك بودن به نوزاد: مادرقادرباشد تازمان ترخيص در بيمارستان بماند ويا زماني كه نوزاد او براي KMCآماده است مجددا باز گردد.

             حمايت خانوادگي : مادر براي پرداختن به مسئوليت هاي ديگر در خانه به حمايت ديگران نياز خواهد داشت

             اگرمادر سيگاري است اورابه اهميت ترك سيگار ويا اجتناب از آن دراتاق نوزادآگاه سازيد وخطرات تنفس دود سيگار را براي خود او،نوزاد وسايرا عضاي خانواده شرح دهيد .

نیازهای مادر: 1- وسایلی مانند صندلی راحتی، تخت، بالشهای اضافی2- دستشویی كه مادر بتواند بعد از تعویض پوشك دستهای خود را بشوید3- لباس مراقبت آغوشی که این لباس می بایست گشاد و مناسب مادر باشد4-حمام برای شستشوی روزانه مادر.

پوشش نوزاد: در دمای 25 درجه سانتی گراد برای نوزادی كه در وضعیت مراقبت آغوشی است پوشش مورد نیاز یك كلاه گرم و یك جوراب است و به پوشش دیگری نیاز نیست. در صورتی كه درجه حرارت اتاق کمتر باشد نوزاد خود را با یك لباس زیر نخی و پیراهن بدون آستین بپوشانید و جلوی لباس نوزاد را برای آزاد بودن سینه، شكم و بازوها باز بگذارید، سپس خود و نوزاد را با یك لباس معمولی بپوشانید.

كدام مادر می تواند در مراقبت آغوشی شركت كند؟

تمام مادران بدون توجه به سن، تعداد بارداری، نوع زایمان، میزان تحصیلات، و فرهنگ و مذهب می توانند شركت کنند.

طریق بستن نوزاد به سینه: نوزاد را طوری بین سینه های مادر ببندید كه شكم نوزاد در سطح فوقانی شكم مادر قرار بگیرد تا بتواند تنفس شكمی خودش را داشته باشد و تنفس مادر به عنوان یك محرك از آپنه های نوزاد (قطع تنفس نوزاد) جلوگیری كند. در وضعیت مراقبت آغوشی می توانِید راه بروید، بنشینِید، بخوابید و به كارهای مورد علاقه تان برسید. طول زمان مراقبت آغوشی در هر بار خیلی كوتاه نباشد تا نوزاد از استرس باز و بسته شدن در امان بماند.

در زمانی كه نوزاد از وضعیت مراقبت آغوشی خارج می شود لباس بپوشانید و در یك محل گرم قرار بدهید و با یك پتوی سبك و گرم بپوشانید.

تغذیه با شیر مادر و مراقبت آغوشی

مطالعات نشان می دهد كه مراقبت آغوشی، تغذیه با شیر مادر و مدت آن را افزایش می دهد و حجم روزانه شیر مادر در طی چهار هفته به 650 میلی لیتر می رسد و تعداد دفعات آن 12 تا 14 نوبت می رسد بعلاوه سبب تداوم تغذیه با شیر مادر و تغذیه انحصاری می شود.

« مهمترین فایده مراقبت کانگرویی نوزاد این است که ترشح شیر ، پستان گرفتن و رابطه عاطفی بهتر شده و تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی با احتمال موفقیت بیشتری امکان پذیر می‌شود.»

معیارهای ترخیص و ادامه KMC در منزل :

1-سلامتی عمومی مناسب شیرخوار و عدم وجود شواهدی دال بر عفونت.

2-انجام خوب تغذیه ، تغذیه انحصاری و یا ارجح با شیر مادر.

3-روند وزن گیری حداقل 20-15 گرم در روز برای حداقل سه روز متوالی.

4-حفظ درجه حرارت بدن به طور رضایت بخش برای حداقل سه روز متوالی در دمای اتاق.

5-اطمینان مادر و اعضای خانواده در مراقبت از نوزاد به روش KMC و درخواست جهت مراجعه و پیگیری مرتب.

پیگیری های بعد از ترخیص :

پیگیری از نزدیک یکی از پیش شرطهای اساسی KMC است.به طور کلی ،شیرخوار تا زمانی که به هفته 37 الی 40 داخل رحمی برسد و یا تا زمانی که وزن کودک به حدود 3 کیلوگرم برسد، بایستی هفته ای یکبار یا دوبار تحت ویزیت ومراقبت قرار گیرد.بعد از آن پیگیری بیمار هر 2 الی 4 هفته یکبار کافی خواهد بود تا زمانی که به 3 ماهگی برسد.

در روش مراقبت مادرانه آغوشی

- بیماری های شدید ، عفونت های بیمارستانی در بین نوزادان مراقبت مادرانه آغوشی کمتر است .

- وزن گیری روزانه نوزاد در این روش مراقبت بیشتر و کنترل حرارتی موثری فراهم می کند و خطر افت درجه حرارت در نوزاد کمتر است.

- تاثیر مبتنی بر تغذیه با شیر مادر دارد .

- فشار روحی مادران کمتر است و اعتماد به نفس مادران را در مراقبت از فرزندش افزایش می یابد .

- قطع تنفس و سیاه شدن که در نوزادان نارس به وفور دیده می شود با این روش کاهش می یابد .

امكانات وتجهيزات مورد نياز

هنگامي كه نوزاد آماده مراقبت آغوشي شد با مادرش در مورد تعيين زمان مناسب براي او ونوزادش صحبت كنيد . اولين جلسه مهم ونيازمند زمان ودقت زيادي است از او بخواهيد لباسهاي سبك وگشاد بپوشد وازيك اتاق ويژه كه به قدركافي براي نوزاد نارس گرم است استفاده كنيد .درصورت تمايل مادر ميتواند همسر ويا همراه ديگري بخاطر اطمينان وحمايت همراه داشته باشد . در حالي كه مادر نوزادش رانگه داشته مراحل مراقبت آغوشي را به او شرح دهيد . سپس همه مراحل را به اونشان داده و اجازه دهيد كه اوخودش همه مراحل را تجربه كند وتاكيدكنيد كه تماس پوستي براي گرم نگه داشتن كودك ومحافظت او در مقابل بيماريها ضروريست .

«تماس مادر با نوزاد از بدو تولد ، تحريك يك غريزه اوليه، حفظ تعادل حرارت بدن، عشق، امنيت و غذا را براي نوزاد به ارمغان مي‌آورد»

نوزاد عادت به شنیدن صدای قلب مادر دارد و به همين دليل هم دوست دارد در آغوش و نزدیك مادر باشد.


واژه نامه :

تولد ترم : زايمان بين 42-37هفتگي حاملگي

تولد نارس : زايمان قبل از 37هفته حاملگي

تولد ديررس : زايمان بعد از 42هفته حاملگي

نوزاد كم وزن : نوزادبا وزن كمتر از 2500g(شامل 2499g)بدون در نظر گرفتن طول زمان حاملگي

نوزاد بسيار كم وزن : نوزادبا وزن كمتر از 1500g(شامل 1499g)بدون در نظر گرفتن طول زمان حاملگي

نوزادبا كمبود وزن بسيار زياد : نوزادبا وزن كمتر از 1000g(شامل 999g)بدون در نظر گرفتن طول زمان حاملگي

هيپوترمي : دماي بدن كمتراز   5/36درجه سانتیگراد

كندي رشد داخل رحمي : رشد نامتعادل جنيني درنتيجه اختلالات جنيني ، شرايط جسماني (مانند سوء تغذيه عمده)يا نارسايي جفتي

ابتداي شير : اولين شير ترشح شده در طول شير دهي

انتهاي شير : شير باقيمانده در سينه بعد ازترشح ابتداي شير(ميزان چربي وميانگين كالري شيرانتها بيشتر از شيرابتداست )

روش شيردهي جايگزين : دراين روش تغذيه نوزاد از سينه مادر نمي باشد بلكه باريختن شير مادر دردهان نوزادازطريق فنجان يا لوله وفشردن همزمان سينه مادردردهان نوزادمي باشد.

 

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.